Instalacja basenu

Niepodważalną zaletą gotowych basenów poliestrowych jest nieskomplikowany szybki i prosty montaż, możliwy do wykonania zaledwie w ciągu kilku dni. Najlepiej zlecić przygotowanie budowlane lokalnej firmie budowlanej, są to typowe prace /ziemne, murarskie, itp./,  z którymi poradzi sobie prawie każda ekipa.

Montaż basenu składa się z kilku podstawowych etapów, które skrótowo opisujemy poniżej. Istotne jest aby każda z prac przebiegała zgodnie z zaleceniami.  Staranne wykonanie etapów zagwarantuje Państwu wieloletnie użytkowanie basenu.


1. Wykop

Należy wykonać wykop w miejscu przewidzianym na basen. Wykop w rozmiarze prostokąta według zewnętrznego rozmiaru basenu +  min. 50 cm po każdej ze stron /miejsce na orurowanie/. Jeśli maszynownia na filtrację ma być za basenem wykonać wykop dłuższy o min 2m.

Wykop wykonać głębszy od wysokości basenu o ok 20-30 cm.

wykop pod basen wykop pod basen 2

2.  Płyta pod basen

Na dnie wykopu najlepiej wykonać wylewkę betonową, aby basen stał na stabilnym podłożu. Wylewka grubości ok 10-15cm, beton B20, zbrojona matą drucianą do wylewek. Należy pamiętać o wypoziomowaniu płyty.

Na tak przygotowanym gruncie rozkładamy styropian gr ok 5cm-10cm. Będzie to równa podstawa pod basen, a także izolacja, dzięki której unikniemy strat ciepła od płyty. /styropian na wylewki lub styrodur/

plyta betonowa pod basen basenem baseny ogrodowe poliestrowe (2) OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3. Wstawienie basenu

Osadzenie basenu w wykopie – niezbędne do tego będzie wynajęcie niewielkiego dźwigu lub hds, wyporność według masy niecki basenowej. Dźwig powinien mieć wysięg umożliwiający podnoszenie basenu na 4 pasach długości 4m każdy. Po wstawieniu na płytę dokonać ostatecznego sprawdzenia poziomów i ustawienia niecki względem ogrodu.

rozladunek basenu baseny ogrodowe ogrodowego kapielowego poliestrowego (2) OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4. Podmurowanie schodów

Wykonanie solidnego podparcia pod schodami warunkuje długotrwałe korzystanie z basenu. Podmurowanie najlepiej wykonać z bloczka betonowego fundamentowego. Pamiętać aby każdy schodek był podmurowany na całej swojej powierzchni. Końcowe szczeliny pomiędzy basenem a podmurówką wypełnić pianką poliuretanową, tak aby nie było wolnej przestrzeni powietrza.

schody podmurawanie basenu ogrodowego poliestrowego kapielowego baseny ogrodowe schody podmurawanie basenu ogrodowego poliestrowego kapielowego baseny ogrodowe (2)

5. Montaż orurowania

Montujemy instalację hydrauliczną basenu. Połączenie filtracji z elementami basenu.

montaz orurowania basenu baseny ogrodowe montaz kapielowe poliestrowe 2 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6. Obsypywanie basenu

Nalewamy wody do basenu do poziomu ok 20-25cm jednocześnie obsypując boki basenu. Obsypujemy boki basenu na szerokość ok 15-20cm po całym obwodzie zaprawą z piachu i cementu o proporcjach 4:1, aż do wyrównania poziomów wody i zaprawy. Zaprawę polewamy delikatnie wodą i lekko ubijamy ręcznie. Czynność powtórzyć do górnej krawędzi basenu.

Należy oddzielić obsypkę od gruntu rodzimego, najlepiej do bariery zastosować szalunek tracony /czyli na zawsze pozostawiony/ np. płyta gipsowa, pilśniowa, osb itp.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA obsypywanie basenu poliestrowego montaz basenu ogrodowego baseny ogrodowe (2)

7. Wykończenie

Brzeg i otoczenie basenu wykańczamy według własnego uznania, np. kamienie brzegowe, deska egzotyczna, deska kompozytowa, płytki, kostka brukowa itp.

basen baseny ogrodowe gotowe realizacje w ogrodzie kapielowebasen baseny ogrodowe gotowe realizacje w ogrodzie kapieloweBaseny ogrodowe gotowe realizacje w ogrodzieBaseny ogrodowe gotowe realizacje w ogrodzieBaseny ogrodowe gotowe realizacje w ogrodzieBaseny ogrodowe gotowe realizacje w ogrodziebasen baseny ogrodowe gotowe realizacje w ogrodzie kapielowe