Możemy wyróżnić kilka rodzajów basenów kąpielowych. Każdy z nich jest inny, posiada inną konstrukcję, wykonany jest z innych materiałów. Poniżej przedstawimy Państwu rodzaje basenów oraz najpopularniejsze z nich.

BASEN BETONOWY – żelbetowy lub murowany z bloczków, wykańczany jest płytkami – mozaiką lub folią basenową. Największą jego zaletą jest to, że może mieć dowolny kształt oraz rozmiar. Wadą tego typu basenów jest czas budowy oraz duże koszty budowy i wykończenia.

BASEN POLIPROPYLENOWY – wyprodukowany jest z płyt polipropylenowych. Płyty te są dostarczane w częściach na budowę, gdzie basen zostaje odpowiednio złożony w całą konstrukcję. Baseny wykonane z polipropylenu mogą mieć dowolny kształt. Są to baseny nieco tańsze od basenów betonowych. Jedynym minusem tego typu konstrukcji jest mały wybór kolorów płyt, a mianowicie : niebieski i biały.

BASEN ZE STALI NIERDZEWNEJ – są to baseny zaliczane do najdroższych gdyż wykonane są ze wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Są to baseny składane na miejscu, u klienta. Nie są to baseny popularne ze względu na swoją cenę, jednakże ich prestiżowy wygląd zaczyna przyciągać coraz szersze grono interesantów. Jakie plusy ? Przede wszystkim, niecki wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na różnego rodzaju kwasy. Waga niecek tego typu jest o wiele niższa od basenów betonowych. Jakie minusy? Jedynym minusem jest kolor, gdyż nie mamy dużego pola popisu – kolor stalowo szary!

BASEN POLIESTROWY – jest to basen najbardziej popularny, gdyż jego cena dostępna jest dla większości klientów, niecka produkowana jest w całości i trafia bezpośrednio do klienta. Dużym plusem tego rodzaju basenów jest ich gładka powierzchnia, gdyż mają one warstwę żelkotu. Ułatwia to oczyszczanie ścian i dna basenu ze wszelkich zanieczyszczeń. Montaż elementów w niecce jest szybki. Czas realizacji od momentu zamówienia basenu jest znacznie krótszy niż przy basenach betonowych i wynosi od 1do 2 tygodni poza sezonem, od 2 do 3 tygodni w sezonie. Basen poliestrowy produkuje się w rozmiarach od 5 do 10 metrów długości, od 2,5 do 4 metrów szerokości, natomiast głębokość to 1,5 metra. Różnorodna dostępność kolorów basenów poliestrowych sprawia, że każdy może wybrać kolor nicki pod swój gust. Na basen poliestrowy nie jest wymagane zezwolenie.