Napełniając basen wodą z sieci wodociągowej jesteśmy zdani na zaufanie służbom, które odpowiadają za nadzór nad stanem wody. Jednakże obserwując wodę możemy wysnuć wiele wniosków.

Jaka powinna być woda?

Woda powinna być przede wszystkim klarowna oraz przezroczysta. Dno basenu powinno być widoczne bez problemu. Jeżeli natomiast woda jest zielona, pływają w niej małe drobinki, ściany basenu są śliskie, wówczas powinniśmy się zacząć martwić, gdyż stan wody nie jest zadowalający. Śliskie ściany basenu wskazują na obecność glonów. Te zaś dają pożywkę bakteriom i grzybom. Jeżeli zaś ściany basenu są szorstkie to znaczy, ze mamy do czynienia z osadzonym wapniem na ścianach niecki. Jeżeli po kąpieli mamy wysuszoną skórę to można stwierdzić, że woda jest twarda i tym samym pH zbyt wysokie. Jeżeli czujemy intensywny zapach chloru z basenu to oznacza, że wodę zdezynfekowaliśmy niewłaściwie lub o czymś zapomnieliśmy. Wówczas jesteśmy narażenie na podrażnienia skóry oraz oczu.

Aby zapobiegać takim sytuacjom należy używać testerów sprawdzających jakość i pH wody. Badanie takie jest proste, polega na pobraniu próbki wody basenowej i dodaniu do niej specjalnej tabletki lib roztworu. Wówczas otrzymamy zabarwienie wod, które porównujemy z wzornikiem barw. Tak też odczytamy w jakim stanie jest nasza woda.